Każdy właściciel sklepu internetowego słyszał o BDO.
Nie każdy jednak wie jakie ma w związku z tym obowiązki.
Jak legalnie rozwijać biznes w Polsce i UE w dobie BDO i opłat za opakowania?
Każdy właściciel sklepu internetowego słyszał o BDO.
Nie każdy jednak wie jakie ma w związku z tym obowiązki.
Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, to wiąże się z tym jeszcze wiele innych obowiązków. Wśród nich można wskazać:
Niewykonywanie tych obowiązków wiążę się natomiast z wieloma sankcjami
BRAK WPISU DO BDO
do miliona złotych
BŁĘDNY WPIS DO BDO
do miliona złotych
BRAK EWIDENCJI OPAKOWAŃ
do 500 000 zł
NIEROZLICZENIE 1 TONY OPAKOWAŃ KARTONOWYCH
2 916,00 zł
NIEROZLICZENIE 1 TONY OPAKOWAŃ PLASTIKOWYCH
952,00 zł
Czym większa skala działalności tym ryzyko i wysokość potencjalnych sankcji jest wyższa.
Co istotne, zaległe opłaty mogą być rozliczane nie tylko za rok bieżący, ale także do 5 lat wstecz, co zresztą często ma miejsce.
Wynika to z faktu, że w całej UE obowiązują analogiczne rejestry jak BDO. Wśród nich można wskazać chociażby niemiecki LUCID, francuski SYDEREP, czy słowacki ISOH.
Wiele państw nakłada na portale internetowe typu Amazon, Allegro, czy eBay obowiązek weryfikowania numerów rejestrowych sprzedawców. Brak numeru to nie tylko potencjalny zakaz prowadzenia działalności handlowej, ale także dotkliwe sankcje.
W odpowiedzi na te wyzwania przygotowałem specjalny webinar, w którym wyjaśniłem czym jest „rozszerzona odpowiedzialność producenta”, kogo dotyczy i jak wykonać te obowiązki w sposób optymalny kosztowo!
Na podstawie moich praktycznych doświadczeń pokazałem jak tworzyć dochodowe biznesy e-commerce bez obawy o wysokie opłaty i czasochłonne sprawozdania.
Mikołaj Maśliński | Prawnik
Ekspert w zakresie BDO. Pomaga branży e-commerce realizować obowiązki w zakresie sprawozdawczości środowiskowej w Polsce i w UE. Jego kancelaria odpowiada za obsługę BDO dla ponad 200 firm. Zajmuje się również rejestracją firm w Niemczech, Francji, Czechach, na Słowacji i w innych państwach.
Jeden z najlepszych specjalistów w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta w Polsce. Poprzez doskonałą znajomość prawa oraz systemów sprawozdawczych dąży do minimalizacji opłat, przy jednoczesnym osiągnięciu pozytywnych rezultatów środowiskowych.
W latach 2016-2022 doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Rady Ekspertów Polskiego Paktu Plastikowego, a także Wielkopolskiego Związku Pracodawców. Uczestniczył w pracach Zespołu ds. recyklingu i gospodarki odpadami działającego przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Autor kanału na YouTube, gdzie wyjaśnia kluczowe kwestie dotyczące BDO oraz sprawozdawczości środowiskowej w Polsce i UE. Twórca licznych szkoleń i kursów dla branży e-commerce, w tym w ramach Akademii Allegro.
„Spotkanie live? Czyli 15 minut ogólników i godzina prezentacji sprzedażowej?”
Sam nie lubię takich live’ów, więc ich nie robię.
U mnie dostajesz prawie GODZINĘ wiedzy + sesję pytań i odpowiedzi. Zazwyczaj trwa ona 30 minut, w zależności od liczby pytań.
Czy będę sprzedawał płatne produkty?
Tak, ale krótko. Moim celem jest dostarczanie wiedzy i pomoc przedsiębiorcom. Webinar ma Ci pomóc w ustaleniu czy ich potrzebujesz.
Natomiast już samo szkolenie za 0 zł może dać Ci więcej praktycznej wiedzy niż niejedno płatne szkolenie!
Co o moich szkoleniach i kursach mówią uczestnicy? 👇